ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ & ΓΟΡΤΥΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1988 *Ειδήσεις - Ανταποκρίσεις - Ρεπορτάζ - Συνεντεύξεις - Videos - Διεθνή Νέα - Απόδημος Ελληνισμός ...στα απλά πράγματα κρύβεται η γοητεία... όπως ένας περίπατος στο Λούσιο ποταμό....... * ειδήσεις από την Αρκαδία * περιήγησης, οικοτουρισμός, πολιτισμός * Άνοιξη 2018 περιδιάβαση στα όμορφα χωριουδάκια της Αρκαδίας και περίπατος στις όχθες του ποταμού Λούσιου μυρίζοντας την ρίγανη και το θυμάρι με ψωμοτύρι και καλή διάθεση & καρδιά, αναμένοντας τις νεράιδες να φανούν, όπως έλεγε η γιαγιά η Βάσω... * http://karytaina.blogspot.com/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2007

Αστέρας Τρίπολης - Ηρακλής 0-0 *

Ένα γκολ που δε μέτρησε ποτέ και είναι απορίας άξιο το γιατί, έκρινε ουσιαστικά την τελική έκβαση του αγώνα και ο Αστέρας παραχώρησε ισοπαλία στον Ηρακλή με 0-0.Σε αυτή τη φάση και μετά από λάθος των αμυντικών του Ηρακλή, ο Φιλομένο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε τον επιθετικό του Αστέρα σε θέση οφ-σάιντ με αποτέλεσμα να μη μετρήσει το τέρμα.Από κει και πέρα, ο Αστέρας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Πάρντο, αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στο 16ο λεπτό το δυνατό σουτ του Ροτζέριο μέσα από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσαν οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων λίγο πριν τη γραμμή της εστίας του Πάρντο.Δύο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του Ηρακλή απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ροτζέριο. Στο 35' δυνατό σουτ του Φιλομένο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε πάνω από το δοκάρι.Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τον Αστέρα να πιέζει και τον Ηρακλή να αμύνεται σθεναρά. Στο 47' μετά από φάουλ του Φλάβιο, ο Λαζαρίδης έπιασε κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Πάρντο απέκρουσε με τα πόδια διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του.Στο 50' μετά από κόρνερ του Ζεάν, ο προωθημένος Ματσάντο έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα να περάσει λίγο άουτ από την εστία του Ηρακλή, ενώ στο 64' σε κεφαλιά του Φλάβιο μέσα από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Κατσαμπής.Ο Ηρακλής από την πλευρά του δεν ήταν καθόλου απειλητικός για την εστία του Αστέρα, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87ο λεπτό όταν ο Έμερσον βρέθηκε μόνος απέναντι στον Αμπάρη και πλάσαρε άουτ.Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μαζαράκος (Αρτας).Αστέρας: Αμπάρης, Φλάβιο, Ζεάν, Ματσάντο, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Καρντόσο (88' Παντελιάδης), Κανακούδης (46' Τσέζαρεκ), Ροτζέριο, Ιωάννου (69' Καλί), Φιλόμενο.Ηρακλής: Πάρντο, Παπαζαχαρίας, Σμπόνκακ (68' Ιωαννίδης), Κατσαμπής, Μαλαγκουένιο, Ντος Σάντος, Μαυρογενίδης, Τζίνεγκε, Μπένκο (76' Πουρσανίδης), Έμερσον, Μαρίνκοβιτς.Δηλώσεις μετά το παιχνίδιΓιοβάνοβιτς (προπονητής Ηρακλή): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Αστέρας Τρίπολης. Η ουσία είναι πώς στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που ήταν καλύτερη ήταν ο Αστέρας, που είχε διάθεση στο παιχνίδι και είχε εξαιρετικό τρόπο ανάπτυξης. Δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο να ελέγχει το παιχνίδι γι αυτό και έπρεπε να αλλάξουμε τρόπο παιχνιδιού.Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πολύ καλύτερο παιχνίδι, γιατί φαινόταν πώς και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και παρά την πίεση που δεχτήκαμε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου καταφέραμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Είχαμε και εμείς πλέον τη διάθεση να κυνηγήσουμε το παιχνίδι.Αν έχουμε μία στενοχώρια από το παιχνίδι είναι πώς η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα ανήκε σε μας. Νομίζω πώς στο σημείο που έγινε αυτή η φάση, αν σκοράραμε ίσως να παίρναμε και το παιχνίδι.Είμαι ευχαριστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας βάση της γενικότερης εικόνας των δύο ομάδων. Θέλω να πιστεύω πώς στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα βελτιωθούμε και θα παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα.Ο Αστέρας είναι μία πολύ καλή ομάδα, που μπορεί να είναι πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα, αλλά πιστεύω πώς θα πάει καλύτερα στη συνέχεια. Προσωπικά της εύχομαι ότι καλύτερο. Ο Αστέρας είναι μία υπολογίσιμη ομάδα»Κάμπος (προπονητής Αστέρα): «Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο και μας υποστήριξαν για ενενήντα λεπτά. Το πρώτο θέμα για τον Αστέρα στο παιχνίδι με τον Ηρακλή είναι η απογοήτευση με τον τρόπο που δεν πήραμε τη νίκη. Ο Αστέρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για ενενήντα λεπτά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες απέναντι σε μία καλή άμυνα όπως είναι ο Ηρακλής.Είχαμε μία καθαρή άποψη από όλο τον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι από την τηλεόραση ότι κακώς ακυρώθηκε το γκολ που πετύχαμε. Αυτό μας κόστισε τους τρεις βαθμούς στο σημερινό παιχνίδι.Οι παίκτες μου έπαιξαν πολύ γενναία και πάλεψαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Απογοητευτήκαμε από το αποτέλεσμα, αλλά ικανοποιηθήκαμε από την απόδοση της ομάδας. Μπορούμε να αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε ομάδα της Σούπερ Λίγκα.Ο Αστέρας είναι μία καινούργια ομάδα που παίζει πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα και είναι λογικό ότι οι παίκτες πιέζονται πολύ όταν δεν έρχεται το γκολ. Είμαι σίγουρος πώς παιχνίδι με παιχνίδι όλοι οι παίκτες θα ανεβάσουν την απόδοσή τους και θα φτάσουν στο επιθυμητό σημείο που θέλουμε και είμαι σίγουρος πώς στο επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναικό ο Αστέρας θα ξαναπαίξει πολύ καλά. Καλώ τους φιλάθλους να έρθουν στο γήπεδο σε αυτή την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ του Αστέρα και του Παναθηναικού» Αστέρας-Ηρακλής 1-3 (νέοι)Ο Αστέρας δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηρακλή και γνώρισε την ήττα στον σημερινό αγώνα που έγινε για το πρωτάθλημα νέων με 1-3. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να σκοράρει με τους Δράμπη, Πιτσόκο, Αγγελούδη και να αιφνιδιάσει τους παίκτες του Αστέρα.Ο Αστέρας μείωσε στο 73' μετά από πλασέ του Αρδάμη μέσα από τη μεγάλη περιοχή.Διαιτητής του αγώνα ο Αλεξόπουλος, που απέβαλλε στο 69' με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Δράμπη.Αστέρας: Παππάς, Τόκος, Ζίου (46' Γιαννόπουλος), Τσουκάνι (65' Ζιούλης), Αναγνωστόπουλος, Βλαχοκυριάκος, Νέτζια, Φωτόπουλος (46' Αποστολίδης), Αρδάμης, Πετρόπουλος, Πριόβολος (76' Ματθαίος).Ηρακλής: Μέλκας, Ψυχογιός, Φλώρος, Ζήφκας, Κάτσικας, Ασλανίδης, Δράμπης, Μοσχάκης (85' Κώτσιας), Παναγιωτόπουλος (55' Αγγελούδης), Κερμενίδης (70' Μητσίκας), Πιτσόκος (46' Χατζηλιάδης)